Pozycjonowanie stron w Google – postaw na SEO!
Jak zacząć pozycjonowanie strony w Google? Bez obecności w internecie trudno dziś sprzedawać czy reklamować swoje usługi. Dotarcie do klientów innymi kanałami jest zarówno bardzo kosztowne, jak i często mniej efektywne. Problem w tym, że w sieci obecne są setki, jeśli nie tysiące konkurencyjnych firm i niełatwo jest się wśród nich wyróżnić. Co możesz zrobić? Znajdź się we właściwym miejscu i właściwym czasie, aby trafić do klientów właśnie wtedy, kiedy Cię potrzebują.
Filarem takiego działania jest SEO. W jaki sposób działa optymalizacja strony internetowej pod wyszukiwarki internetowe?
- Czym jest SEO?
- Od czego zależy pozycja strony w wyszukiwarce Google?
- Od czego zacząć pozycjonowanie strony w Google?
- Analiza słów kluczowych i opracowanie strategii SEO
- Audyt strony internetowej
- Optymalizacja strony – kwestie techniczne
- Optymalizacja treści pod kątem SEO
- Samodzielne pozycjonowanie a ChatGPT
- Link-building
- Pozycjonowanie lokalne
- Optymalizacja SEO a Twój biznes. Dlaczego bez pozycjonowania stron w Google ograniczasz swoje szanse na sukces?
Czym jest SEO?
Pozycjonowanie stron i sklepów jest aktualnie jednym z najważniejszych elementów marketingu internetowego. Żeby wejść na stronę, użytkownik musi ją najpierw widzieć. SEO (ang. Search Engine Optimization) to ogólna nazwa dla procesów i czynności, których celem jest poprawa widoczności strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania.
Co to dokładnie oznacza?
Załóżmy, że prowadzisz sklep internetowy z obuwiem. Klient, który potrzebuje butów i chce je kupić online, często nie będzie pamiętał nazwy sklepu, który kiedyś zobaczył w reklamie.
Większość osób korzysta z wyszukiwarki Google. Szukając czegoś, użytkownik wpisze w niej np. „sklep z butami”, „buty sportowe” czy „espadryle damskie”. Czasami będą to również dłuższe frazy, takie jak „skórzane buty damskie na koturnie rozmiar 36”.
Po wpisaniu zapytania Google przeszuka zasoby internetowe i przedstawi internaucie listę miejsc odpowiadających wpisanym słowom kluczowym – są to tak zwane wyniki SERP (ang. Search Engine Result Page) lub organiczne wyniki wyszukiwania. Nie są to wyniki na żywo. Zamiast tego wyświetlane są strony zapisane w indeksie Google, co pozwala na ich pokazanie w ciągu milisekund.
W uproszczeniu – Google uszereguje je według przydatności dla użytkownika. Im zawartość strony internetowej trafniej odpowiada na zadane pytanie i jest przyjaźniejsza dla przeciętnego odbiorcy, tym wyżej znajdzie się na liście wyników.
To bardzo ważne, bo zdecydowana większość użytkowników wybierze któryś z wyników wyszukiwania Google, które pojawią się już na pierwszej stronie.
Aż 27,6% internautów kliknie link z pierwszej pozycji w Google, a ponad 90% tylko te, które znajdują się na pierwszej stronie [1]. Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania znacząco zwiększa więc Twoje szanse na to, że klienci dobrze poznają Twoje produkty i usługi.
Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania znacząco zwiększa więc Twoje szanse na to, że klienci dobrze poznają Twoje produkty i usługi.
Korzystając z Google Ads, płacisz za każde kliknięcie użytkownika w link. Miesięczne koszty kampanii zaczynają się od kilkuset złotych. Dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy. W przypadku SEO nie płacisz za wejścia.
Te „standardowe” linki i zazwyczaj znajdują się na górze strony z wynikami. Nie podlegają jednak zwykłym praktykom SEO, a na ich pozycję nie wpływa to, co robisz na swojej stronie internetowej. Jak dokładnie funkcjonują takie działania, czym różnią się od SEO i jak mogą pomóc Ci w rozwoju biznesu, przeczytasz tutaj.
Od czego zależy pozycja strony w wyszukiwarce Google?
Co wpływa na Twoją pozycję w Google? Mówisz „SEO” i myślisz „słowa kluczowe”? Nie jest to błędem, ale na pewno sporym niedopowiedzeniem. Słowa kluczowe są tylko jednym z kilkudziesięciu najważniejszych (i grubo ponad setki pomniejszych) elementów wpływających na pozycję w Google.
Algorytmy Google, które decydują o pozycji strony w wynikach wyszukiwania, nie są szczegółowo znane użytkownikom. Stąd też wiele spekulacji na temat tego, co wpływa na pozycję strony, a co nie. Większość czynników rankingowych została już jednak zweryfikowana i należy do tzw. dobrych praktyk SEO. Dobrych nie tylko dla generowania ruchu na stronie, ale również jej ogólnego funkcjonowania.
Co powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli zależy Ci na wysokiej pozycji strony? Czynniki, które wpływają na pozycjonowanie to głównie:
- wiek witryny – Google premiuje strony, które mają dłuższą historię, a nowe treści dodawane są do niej regularnie (i są aktualne!);
- unikalność zawartości strony (duplikaty nie są mile widziane);
- jakość treści i jej przydatność dla użytkownika;
- struktura strony internetowej, jej bezpieczeństwo i łatwość użytkowania (np. szybkość ładowania, dostosowanie strony do urządzeń mobilnych);
- rozmieszczenie słów kluczowych w treści (gęstość i przy zachowaniu poprawności językowej);
- linkowanie wewnętrzne, wychodzące i przychodzące;
- dane strukturalne – dotyczy to m.in. widocznej oceny usług czy liczby opinii;
- szybkość ładowania strony.
Niedoskonałość wyszukiwarek w czasach, kiedy SEO stawało się popularne, sprawiła, że w sieci zapanowała swoista wolna amerykanka. Teksty naszpikowane nieodmienionymi słowami kluczowymi, ukrywanie fraz pod czcionką w kolorze tła czy mnóstwo prowadzących do strony linków niepowiązanych tematycznie z witryną – to tylko niektóre grzechy główne ówczesnego pozycjonowania. W efekcie nierzadko zdarzało się, że użytkownik otrzymywał wyniki, które w ogóle nie dawały mu odpowiedzi na wpisane przez niego zapytanie.
Od tego czasu polityka Google znacznie się zmieniła, a ten internetowy gigant zaczął premiować nie ilość, a jakość pojawiających się w witrynach treści.
Czym jest Helpful Content?
Zgodnie z jedną z ostatnich aktualizacji Helpful Content premiowana jest taka treść, która dostarcza internaucie wartościowych informacji. Co ważne, kary za niską jakość contentu na stronie dotyczą całej witryny, a nie tylko podstrony, na której ten się znajduje. Wymusza to więc na właścicielach witryn szczególną troskę o treść – preferencyjnie pisaną przez ekspertów, nasyconą informacjami i poprawną językowo.
W podobny sposób traktowane są również teksty, które mogą wprowadzać czytelnika w błąd. Wprowadzona pod koniec 2022 r. aktualizacja October Spam Update chroni użytkowników przed clickbaitami i natłokiem tekstów masowo generowanych przez sztuczną inteligencję.
Wdrażanie strategii SEO wymaga więc szczególnego doboru środków, zwłaszcza jeśli chodzi o treść strony internetowej. Jeśli ta nie odpowiada na zapytanie użytkownika lub robi to niewystarczająco, może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Od czego zacząć pozycjonowanie strony w Google?
Proces pozycjonowania stron jest złożony, wieloetapowy i przede wszystkim długotrwały. Choć SEO nie jest to wiedzą tajemną, to taka koronkowa robota wymaga sporo precyzji, uwagi i cierpliwości.
Nie nastawiaj się ani na natychmiastowe efekty, ani na jednoznaczne odpowiedzi, kiedy działania SEO widocznie poprawią Twoją widoczność w Google. Większość specjalistów powie Ci: to zależy. Od konkurencyjności branży, od Twojej pozycji wyjściowej, wielkości witryny i przyjętej strategii działań. Zazwyczaj wzrost widoczności strony w wynikach wyszukiwania na konkretne słowa kluczowe pojawia się już po kilku miesiącach, a wymierne efekty w postaci wzrostu sprzedaży – po kolejnych kilku.
W każdym razie pozycjonowanie nie jest sprintem (do tego lepiej wykorzystasz kampanie PPC), a maratonem – i to niekończącym się nigdy. Dobra wiadomość jest taka, że z czasem praca z contentem i różnego rodzaju technikaliami stanie się prostsza, mniej czasochłonna i kosztowa.
Działania SEO można podzielić na kilka etapów. Każdy z nich jest kluczowy i właściwie niepomijalny. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.
Analiza słów kluczowych i opracowanie strategii SEO
Zanim zaczniesz pozycjonować, poznaj swojego odbiorcę. Zastanów się nad tym, czego szuka (i czy znajdzie to u Ciebie), jaką wartość Ty możesz mu dostarczyć i w końcu – co Twój potencjalny klient może wpisać w wyszukiwarce, aby znaleźć to, czego potrzebuje.
Sposobów wyszukiwania słów kluczowych jest jednak wiele, dlatego też nie ma sensu skupiać się tylko na jednym rodzaju. Najpopularniejszym kryterium ich klasyfikacji jest to, jak dokładnie odpowiadają na zapytanie internauty. Według tego podziału można wyróżnić:
- head keywords – to pojedyncze słowa, które charakteryzują się wysoką liczbą wyszukiwań przez użytkowników, ale też są bardzo konkurencyjne, a przez to też przynoszą niewysoką konwersję;
- body keywords, czyli słowa kluczowe z krótkim ogonem – zawierają przeważnie nie więcej niż 2–3 wyrazy, są dokładniejsze i charakteryzują się zmniejszą liczbą wyszukiwań;
- long-tail keywords, czyli słowa kluczowe z długim ogonem – składają się z kilku wyrazów, bardzo precyzyjnie odpowiadają na konkretne zapytanie, tak jak wspomniana wcześniej fraza „skórzane buty damskie na koturnie rozmiar 36”.
W przypadku słów kluczowych ważna jest również intencja czytelnika. Czy chce on dowiedzieć się czegoś wartościowego? Znaleźć konkretną usługę lub je porównać, aby wybrać tę najlepszą? A może dowiedzieć się czegoś więcej właśnie o Tobie? Warto również pamiętać o pozycjonowaniu lokalnym.
O czym warto pamiętać przy wyborze słów kluczowych?
Przy ustalaniu słów kluczowych pamiętaj, aby:
- dobrać główną i unikalną frazę kluczową, na którą będziesz pozycjonować swoją stronę WWW (najczęściej jest to krótka fraza z dość wysoką liczbą wyszukiwań, choć to rzecz jasna zależy od branży);
- pozycjonować się na kilka rodzajów słów kluczowych – nie zapominaj o long-tail keywords;
- stosować powiązane słowa kluczowe (brzmiące odmiennie, ale bliskie znaczeniowo).
Właściwy dobór słów kluczowych pozwoli Ci trafnie opracować strategię pozycjonowania strony w wyszukiwarce i stworzyć adekwatny content. Oprócz tego dowiesz się też:
- które słowa faktycznie mają potencjał do pozycjonowania;
- jacy użytkownicy najczęściej będą generowali ruch na Twojej stronie internetowej;
- na jaki wolumen ruchu organicznego możesz liczyć, jeśli uda Ci się osiągnąć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania;
- jaka jest Twoja persona zakupowa i dostosujesz treść na stronie WWW do jej potrzeb i oczekiwań, a przez to zwiększysz konwersję;
- jaki jest poziom Twojej konkurencji i znajdziesz nisze, które pomogą Ci ją prześcignąć;
- jak kosztowne będzie skuteczne pozycjonowanie strony.
Istnieje wiele narzędzi SEO – zarówno tych płatnych, jak i darmowych – które pozwolą Ci przeprowadzić analizę słów kluczowych. Jedne z najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych to: Semstorm, Ahrefs (dostępna jest również darmowa wersja planera słów kluczowych, ale zakres analizy w tym przypadku jest dość ograniczony), Surfer SEO, Contadu, Senuto i SEMrush. Całkiem nieźle radzi sobie również google keyword planner.
Warto oczywiście przyjrzeć się konkurencji. W Google Search Console możesz obserwować wiele adresów URL naraz – wykorzystaj to.
Audyt strony internetowej
Pod pojęciem audytu SEO kryje się analiza elementów strony internetowej, które wpływają na jej widoczność w wyszukiwarce. Uwzględnia ona głównie 3 obszary: stronę techniczną witryny (w tym jej dostosowanie do algorytmów Google), jakość treści oraz powiązania strony z innymi witrynami (linkowanie).
Główne składowe audytu SEO to analizy:
- historii domeny;
- widoczności serwisu, zarówno aktualnej, jak i przeszłej (pozwala to zidentyfikować działania, które powodowały spadki widoczności);
- stron internetowych konkurencji pod kątem słów kluczowych i strategii SEO;
- struktury serwisu – architektury strony pod względem podziału na kategorie, prostoty ścieżki zakupowej i łatwości nawigowania po witrynie (jest to szczególnie ważne przy pozycjonowaniu sklepów);
- indeksowania strony, czyli sprawdzenia, skąd pochodzą dane, które roboty Google (tzw. crawlery) zbierają do ustalenia rankingu;
- treści pod kątem duplikacji, zarówno off-site, jak i on-site;
- jakości treści, nasycenia ich słowami kluczowymi i struktury;
- linkowania wewnętrznego i zewnętrznego, szczególnie jeśli chodzi o wartościowość zewnętrznych witryn, do których prowadzą linki;
- struktury adresów URL w serwisie;
- elementów graficznych na stronie;
- znaczników title i meta description.
Chcesz pozycjonować stronę samemu? Podstawowy audyt widoczności strony w internecie możesz zrobić za pomocą wymienionych wcześniej narzędzi. Przy użyciu programów takich jak Senuto czy SEMrush przeprowadzisz badanie konkurencji, wygenerujesz raporty na temat ruchu organicznego w Twojej witrynie, linków czy kampanii PPC. Bardziej zaawansowane programy, które przydadzą się do analizy technicznej strony to np. Moz Pro. Weź jednak pod uwagę, że dostęp do specjalistycznych narzędzi jest płatny.
Oczywiście sam audyt nie wystarczy – może jednak jasno wskazać Ci błędy, które do tej pory popełniałeś, a także dotąd niezagospodarowane obszary optymalizacji pod wyszukiwarki.
Optymalizacja strony – kwestie techniczne
Techniczne SEO obejmuje wszystkie działania, które ułatwiają mechanizmom Google zbieranie danych na temat strony WWW, a następnie jej zaindeksowanie. Są to działania wymierne, które łatwo określić w zero-jedynkowy sposób – działają lub nie. Pozycjonowanie sklepu internetowego, bloga, strony wizytówki… wszystkie opierają się na solidnych podstawach. Teoretycznie są więc relatywnie proste do wprowadzenia, o ile wiesz, na co zwrócić uwagę. W praktyce już kilka elementów pozwoli Ci dostosować witrynę do wymagań Google, a przy tym usprawnić jej działanie.
Co musisz wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności? Aby Google mogło dobrze „widzieć” Twoją witrynę, potrzebuje do tego mapy strony. Takim pojęciem określa się plik zawierający informacje o plikach znajdujących się w Twojej witrynie i powiązaniach między nimi, a także takich informacji jak ostatnia aktualizacja strony. Do dyspozycji masz wiele narzędzi (np. DeepCrawl), które pomogą Ci stworzyć, a potem dodać mapę do Google Search Console.
Nie wszystkie elementy witryny powinny być jednak widoczne dla Google. Niektóre z nich mogą stwarzać zagrożenie duplikacji treści (regulaminy czy polityka prywatności) lub wprowadzać niepotrzebny chaos w indeksowaniu (strony wyników filtrowania i wyszukiwania w Google).
Aby ograniczyć widoczność takich treści, należy wdrożyć plik robots.txt.
Innymi istotnymi aspektami technicznej optymalizacji strony są:
- wprowadzenie metatagów – tytułu strony (meta title), krótkiego opisu (meta description) oraz opisu zdjęć (alt tag);
- instalacja certyfikatu SSL – jest to gwarancja bezpieczeństwa witryny;
- optymalizacja adresów URL – najważniejsze jest, aby były one czytelne, dobrze oddawały treść podstrony (ale nie powinny być zbyt długie) i zawierały frazę kluczową; pamiętaj, aby unikać znaków specjalnych i polskich liter;
- dostosowanie strony do urządzeń mobilnych;
- wdrożenie przekierowań, jeśli jest to potrzebne.
Techniczne SEO na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowane. Faktycznie – laikom może utrudnić życie, jeśli chcą pozycjonować swoją stronę internetową samodzielnie.
Często bez znajomości programowania wprowadzanie zmian na stronie może być niemożliwe, co może wpłynąć na efektywność działań. Dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na audyt SEO strony w profesjonalnej agencji.
Nie martw się jednak! To pozycjonowanie nowej strony wymaga najwięcej pracy. Przeważnie są to działania jednorazowe, które po wprowadzeniu nie wymagają stałego nadzoru i ciągłej aktualizacji (w przeciwieństwie do contentu), o ile strona nie przejdzie poważnych modyfikacji.
Optymalizacja treści pod kątem SEO
Zdecydowanie więcej trudności może przysporzyć Ci praca z contentem na stronie internetowej. Teksty – blogi, opisy kategorii, produktów i usług – są wieloelementowe, trudne do ujęcia w sztywnych ramach, a na ich ostateczny kształt wpływa niezliczona liczba składowych. Tymczasem to właśnie one mają duży, jeśli nie największy wpływ na pozycjonowanie Twojej strony. Wynika to z faktu, że dla Google najważniejszy jest użytkownik i to, czy ma dobre doświadczenia ze stroną. Dlatego, jak już zostało wspomniane w poprzednim paragrafie, hasłem przewodnim wszystkich algorytmów Google jest JAKOŚĆ, NIE ILOŚĆ.
Co zrobić, aby spełnić te wymagania i diametralnie zwiększyć swoje szanse na wysokie pozycje w Google? Unikaj tzw. thin contentu, czyli – mówiąc wprost – lania wody i niechlujstwa. Zapomnij o treściach o niskiej informacyjności, pobieżnie traktujących temat, napisanych niedbale, nieunikalnych i nieprzejrzystych. Pisz przede wszystkim dla odbiorcy – naturalnie i interesująco. Niezależnie od tego, czy będą to teksty sprzedażowe, opisy produktów, kategorii czy teksty blogowe, obowiązują Cię te same zasady.
Google wysoko ocenia teksty, które są tworzone według zasady E-A-T-E, czyli:
- E-xpertise – wiedza;
- A-uthoritativeness – wiarygodność;
- T-rustworthiness – zaufanie;
- E-xperience – doświadczenie.
Zgodnie z tą regułą na kilka punktów więcej mogą liczyć teksty specjalistyczne, skupione wokół jednej dziedziny i powiązanych z nią tematów. Dobrze, jeśli pojawia się w nich bibliografia, a także imię i nazwisko autora.
Sprawdź też, czy Twoja strona została zaindeksowana w Google – zastosuj w tym celu komendę site: bezpośrednio w wyszukiwarce lub skorzystaj z narzędzia Google Search Console.
Najważniejszy jest umiar
Jak to wszystko skomponować ze słowami kluczowymi i co zrobić, aby robot Google nie uznał Twojego tekstu za mało wartościowy? Zachowaj umiar i unikaj przypadkowości. Jeśli chcesz dobrze wypozycjonować stronę, działaj według kilku zasad:
- Unikaj przeładowania tekstu słowami kluczowymi (ang. keyword staffing).
- Używaj słów kluczowych w nagłówkach H1, H2, H3 i niższych.
- Równomiernie rozmieść frazy w tekście. Jeśli nie jest to konieczne, nie umieszczaj dwóch fraz zaraz po sobie.
- Wykorzystaj słowa i frazy kluczowe do linkowania wewnętrznego.
- Odmieniaj frazy i słowa kluczowe!
Nie zapominaj też o bardzo ważnym czynniku – regularności w publikowaniu treści To jasny znak dla Google, że ktoś dba o daną stronę, a content jest aktualny (a więc wartościowy dla użytkownika). Z tego też wynika duża popularność blogów, zwłaszcza w e-commerce. To nie tylko świetny sposób na postawienie się na pozycji eksperta, zbudowanie świadomości marki i zgromadzenie społeczności wokół niej, ale też obłaskawienie algorytmów Google.
Dobrze poprowadzony blog spełnia niemal wszystkie warunki skutecznego pozycjonowania, takich jak duża wartość czytelnicza, zastosowanie słów kluczowych i zasada E-A-T-E. Trudno natomiast powiedzieć to samo o tekstach stworzonych przez sztuczną inteligencję.
Samodzielne pozycjonowanie a ChatGPT
Popularny ostatnio ChatGPT co prawda radzi sobie coraz lepiej, ale wciąż ma spory problem z ludzkim wymiarem contentu. Naczelnym problemem jest niska wiarygodność tekstu (brak weryfikacji źródeł), ryzyko nieaktualnych informacji i brak dopasowania treści do wymagań Twojej grupy docelowej.
Ważne jest również to, że nie masz praw autorskich do tekstów wygenerowanych przez AI. W skrócie: nie są Twoje.
Polityka Google w tej kwestii też jest jasna – teksty stworzone przez AI będą uznawane za content niskiej jakości (stan na maj 2023 r.).
Do zwiększenia konkurencyjności tekstu lepiej użyć programów do optymalizacji (np. Contadu), które podpowiedzą Ci, jak wplatać słowa kluczowe i budować nagłówki, a także podrzucą ciekawe pomysły na tekst. Pisania dobrych tekstów pod SEO naprawdę można się nauczyć!
Link-building
Budowanie linków to, mówiąc w dużym uproszczeniu, tworzenie połączeń pomiędzy Twoją witryną i innymi zasobami internetu, a także pomiędzy jej poszczególnymi podstronami. Połączenia te można budować na 3 sposoby:
- za pomocą linków wewnętrznych – odnośniki pomagają użytkownikowi sprawnie poruszać się po stronie (np. przejść z poziomu opisu produktu do artykułu blogowego, który szerzej objaśnia zastosowanie produktu i odwrotnie);
- za pomocą linków wychodzących – prowadzą one z Twojej strony WWW do innych;
- za pomocą linków przychodzących – są to odsyłacze, które przekierowują internautów z innych stron (np. artykułów sponsorowanych, blogów lub mediów społecznościowych) do Twojej.
Podobnie jak w przypadku słów kluczowych, także tutaj Google stawia na jakość, dlatego, jeśli chcesz samemu pozycjonować stronę, musisz zacząć od zrozumienia tych kryteriów.
Linki do stron powinny pochodzić z odpowiednich witryn.
Od 2013 r., czyli wprowadzenia aktualizacji Pingwin, nachalna promocja na forach czy linkowanie z niezaufanych witryn może zepchnąć stronę w rankingu. I przeciwnie – linki pochodzące z popularnych blogów, eksperckich stron internetowych, serwisów informacyjnych czy agregatorów opinii są premiowane. Tego typu linkowanie ma też inną zaletę – wzbudza zaufanie do marki.
Upewnij się, że Twoja strona ma odpowiedni profil linków, analizując bieżącą liczbę, jakość i siłę linków przychodzących. Zweryfikuj rodzaje anchor textów, tematyczność oraz typy linków (nofollow, dofollow, linki tekstowe, linki obrazkowe). Do tego celu użyj narzędzi takich jak Google Search Console lub Ahrefs Backlink Checker.
Pozycjonowanie lokalne
Jeśli prowadzisz biznes w określonej lokalizacji (np. na terenie dużego miasta), a Twoja praca opiera się na bezpośrednim kontakcie z klientem, nie zapominaj o pozycjonowaniu lokalnym (w tym pozycjonowanie w Google Maps). Pozwoli to zwiększyć widoczność Twojej firmy dla klientów, którzy szukają konkretnych miejsc lub usług w pobliżu swojego miejsca pobytu.
Lokalne SEO obejmuje optymalizację witryny i treści pod kątem lokalnych fraz kluczowych, zarządzanie profilami w Google Moja Firma, zdobywanie lokalnych recenzji oraz budowanie lokalnych linków zwrotnych.
Możesz pozycjonować teksty na frazy zawierające nazwę miasta czy dzielnicy, np. „fryzjer we Wrocławiu”, „sklep zoologiczny na Pradze”. Duże możliwości daje Ci też założenie Profilu Firmy w Google. Wizytówkę możesz wzbogacić o dodatkowe informacje o firmie, zdjęcia, logo swojej firmy i opinię klientów.
Pozycjonowanie lokalne zwykle jest mnie konkurencyjne – zdarzy się i tak, że w okolicy będziesz jedynym specjalistą z konkretnej dziedziny. W związku z tym jest i łatwiejsze, i tańsze, a także przynosi szybsze efekty niż pozycjonowanie globalne.
Optymalizacja SEO a Twój biznes. Dlaczego bez pozycjonowania stron w Google ograniczasz swoje szanse na sukces?
Większość korzyści, które przynosi pozycjonowanie stron internetowych, została już wymieniona w niniejszym tekście. Zwiększenie widoczności strony w Google, intensywniejszy ruch w witrynie, lepsza rozpoznawalność marki, zdobycie pozycji eksperta w branży to tylko niektóre z nich. Docelowo prowadzą do celu ostatecznego dla każdego przedsiębiorcy – zwiększenia konwersji, sprzedaży i zysków.
Warto zwrócić uwagę również na wymiar praktyczny tego rodzaju promocji biznesu. W przypadku SEO kierunek działań jest odwrotny niż przy standardowej reklamie lub innych formach promocji. W pozycjonowaniu strony nie zwracasz się bezpośrednio do klientów, nie wiedząc nawet, czy w danej chwili są zainteresowani Twoim produktem lub usługą. Robisz tak, aby Twoi klienci łatwo znaleźli Cię w sytuacji, gdy będą Cię potrzebowali. Nie muszą przy tym znać wcześniej Twojej marki, historii firmy czy zakresu usług. Jeśli spełnisz określone warunki, zaufają Ci bez tego.
Według statystyk ponad 50% ruchu na stronach pochodzi z wyników organicznych [2]. W pewien sposób dobrze zoptymalizowana pod SEO strona jest jak samonapędzająca się maszyna – im dłużej prowadzisz swoje działania, tym prężniej funkcjonuje i tym większa jest skala korzyści, które przynosi.
W dodatku SEO jest mierzalną formą promocji. Stosunkowo łatwo stworzysz konkretny plan działania i za pomocą ogólnodostępnych narzędzi (takich jak Google Analytics) określisz, czy przynosi pożądane efekty. A jeśli tak się nie stanie, to zwykle bez większych konsekwencji skorygujesz popełnione błędy, o ile nie są to kardynalne pomyłki. I choć faktycznie nie jest to tania sprawa, to ryzyko utopienia funduszy jest nieporównywalnie mniejsze niż w przypadku płatnych kampanii reklamowych.
Na efekty pozycjonowania strony w Google czeka się sporo czasu. Perspektywa jest jednak kusząca, a same działania warte zachodu. Jeszcze zanim uda Ci się sięgnąć pierwszą lub drugą stronę w wynikach wyszukiwania Google, dostrzeżesz pozytywne efekty podjętych działań. To wysiłek, który warto podjąć.
Ponieważ Google stale aktualizuje swoje algorytmy, samodzielne pozycjonowanie strony www jest zajęciem na cały etat. Dobrze jest więc zatrudnić specjalistę lub skorzystać z pomocy agencji.
[1] https://backlinko.com/google-ctr-stats
[2] https://videos.brightedge.com/research-report/BrightEdge_ChannelReport2019_FINAL.pdf