Jak promować się jako copywriter?
Jako copywriter na pewno wiesz, że na Twój sukces największy wpływ mają klienci. Musisz zdobyć ich zainteresowanie i sprawić, by skorzystali z Twoich usług. Istnieje kilka bezpłatnych metod promocji, a im wcześniej zaczniesz ich używać, tym lepiej. Jak promować się jako copywriter, aby skutecznie trafić do potencjalnych klientów?
[lwptoc]
Jak promować się jako copywriter?
Strona internetowa dla copywritera
W książce „Start Up bez pieniędzy” autor pisze, że strona nie jest potrzebna do prowadzenia biznesu. Po części się z nim zgadzam. Przez pierwsze miesiące działalności copywriterskiej Kuźnia Treści obywała się wyłącznie dzięki wysłaniu e-maili ofertowych oraz blogowi, na której klient widział listę stron, na których publikuję. Jeśli zarobisz trochę na pisaniu, zainwestuj te pieniądze w swoją stronę i wykup hosting wraz z domeną. Przy odrobinie umiejętności stworzysz stronę na darmowym systemie WordPress lub Joomla i dobierzesz ciekawy szablon. Nie marnuj czasu na rozbudowę strony – więcej zyskasz na wysyłaniu ofert do klientów. Umieść na niej kontakt do siebie, portfolio i kilka informacji o sobie. Nie może tam zabraknąć informacji o tym, jakie formy tekstów piszesz oraz jaką tematykę najlepiej czujesz.
Blogger to system pozwalający na stworzenie własnej strony, dobry na początek dla każdego copywritera – adres strony ani jej wygląd nie jest profesjonalny. Za niewielkie pieniądze możesz wykupić domenę i podpiąć ją pod takiego bloga, dzięki czemu będzie się prezentować znacznie lepiej. Poradniki na temat tego, jak zamienić bloga na Bloggerze w niewielką stronę internetową znajdziesz w sieci. Jeśli pragniesz wypromować swoją stronę, ustaw ją jako podpis każdego e-maila. Nie zapomnij o podpięciu pod stronę statystyk Google Analytics i Google Webmaster Tools, dzięki czemu będziesz mógł na bieżąco monitorować ilość odsłon.
Portfolio copywritera
Portfolio copywritera to najważniejszy element rozwoju kariery. Gdy będziesz mógł pochwalić się zleceniami dla rozpoznawalnych klientów, wówczas będziesz postrzegany jako doświadczony copywriter. Już od pierwszych zleceń powinieneś zapisywać sobie, gdzie pojawiły się Twoje teksty.
Jak gromadzić teksty w portfolio?
Pewnie zastanawiasz się jak promować się jako copywriter bez naruszania praw autorskich. Nigdy nie wklejaj do portfolio całych tekstów napisanych dla klienta – może on sobie tego nie życzyć. Również wyszukiwarka bardzo nie lubi zdublowanej treści i możesz mieć problemy z pozycjonowaniem strony. Zapisuj sobie wszystkie copywriterskie zlecenia, które realizujesz – jeśli wystawiasz faktury, masz pełny podgląd osób i firm, dla których pisałeś.
Gdy tylko zaczniesz pisać ciekawe i wartościowe teksty, dbaj o publikowanie ich pod swoim nazwiskiem. Należy to uzgodnić przed rozpoczęciem współpracy. Na początku kariery copywritera możesz nie mieć zbyt wielu zleceń. Aby Twoje portfolio odpowiednio się prezentowało, poświęć na nie czas.
Zapoznaj się z serwisami umożliwiającymi pisanie tekstów w zamian za podpisanie ich Twoim nazwiskiem. Zastanów się też nad dziennikarstwem obywatelskim, prowadzeniem bloga lub napisaniem kilku tekstów różnego rodzaju specjalnie na potrzeby portfolio.
Portfolio copywritera nie może być chaotycznym zbiorem linków, gdyż klient nie będzie mógł znaleźć tekstów podobnych do tych, jakie są mu potrzebne i nie przekona się do Twojej oferty. Posegreguj teksty ze względu na ich temat (na przykład moda, zdrowie, pieniądze) lub na rodzaj (artykuły w gazetach, blogi, artykuły na stronach internetowych). Zachęci to do kliknięcia odpowiedniego link.
Portale społecznościowe
Dobry sposób na to, jak promować się jako copywriter oraz na stworzenie estetycznego portfolio wraz z ofertą to założenie strony na Google+ lub Facebooku. Gdy Twój tekst zostanie opublikowany, udostępnij go na profilu, klikając odpowiedni przycisk. To także metoda porozumiewania się z klientami i budowania relacji. Na portalu możesz promować się na przykład poprzez:
- Umieszczanie linków przydatnych dla klienta
Nie muszą być to koniecznie Twoje teksty, możesz udostępnić linki do stron, które Ci się podobają i które uznajesz za wartościowe.
- Pokazywanie nowości w Twojej ofercie
Być może zacząłeś pisać na nowy temat lub wprowadziłeś nowe usługi. Opowiedz o tym światu i opublikuj tę informację na stronie.
- Udostępnianie treści ważnych i przydatnych klientom
Najlepszy sposób na przyciągnięcie klientów na twoją stronę to pisanie poradników, jak coś zrobić. W twoim przypadku możesz na przykład opisać, jak stworzyć opis produktu, lub jak promować swój biznes za pomocą bloga.
Blog ekspercki
Gdy jakiś temat szczególnie Cię interesuje, zacznij prowadzić bloga. Jak promować się jako copywriter, gdy nie możesz pochwalić się bogatą wiedzą na wybrane tematy? Daj się poznać z jak najlepszej strony. Możesz uwielbiać jazdę quadem po bezdrożach lub gotowanie – temat nie jest najważniejszy. Profesjonalny i dopracowany blog to znakomity sposób na pokazanie swoich umiejętności copywriterskich.
Darmowe artykuły
W internecie nie brakuje stron publikujących nowe teksty w zamian za podpisanie je imieniem i nazwiskiem (a czasem linkiem do strony) autora. Gdy nie masz rozbudowanego portfolio, staraj się pisać charytatywnie. Chyba każdy webmaster zgodzi się na opublikowanie ciekawego tekstu z zamian za udostępnienie linka do strony jego autora. W ten sposób zyskujesz coś ważnego – każdy link do Twojej strony pochodzący z wartościowego serwisu sprawia, że jej pozycja w wyszukiwarce wzrasta. Gdy tekst będzie naprawdę ciekawy, klient może zgłosić się do Ciebie po kolejne teksty, tym razem napisane za pieniądze.