E-mail marketing jest jedną z najpopularniejszych metod promocji. Stworzenie skutecznego mailingu o wysokiej konwersji jest obecnie nie lada wyzwaniem. Na co zwrócić uwagę oraz czego się wystrzegać chcąc stworzyć efektywny mailing? Jak wygląda pisanie mailingów?
💌 Zleć e-mail marketing dla swojej marki No to zlecam!
Tworząc masowy mailing i newsletter, jednym z najważniejszych elementów jest posiadanie grona odbiorców oraz ich bazy adresów. Na tym etapie należy dołożyć wszelkich starań, aby lista dostarczała informacji o klientach, na podstawie których można wyodrębnić ich konkretne cechy istotne z punktu widzenia sprzedaży. Ekstrakcja grup odbiorców jest niesamowicie ważna, ponieważ tylko na jej podstawie pisanie mailingów będzie efektywne.
W jaki sposób skutecznie zbudować grono odbiorców?
No dobrze, ale skąd w takim razie wziąć te wszystkie adresy mailowe? Jak pozyskać informacje o potencjalnych klientach, którzy będą zainteresowani otrzymywaniem cyklicznych maili z materiałami promocyjnymi? Przecież w czasach natłoku przekazu reklamowego, każdy jak ognia unika kolejnych treści promocyjnych. A jednak jest kilka sposobów na to, aby odbiorcy całkowicie dobrowolnie zapisali się na listę mailingową. Zadanie jest proste – musisz im pokazać, że warto!
Przekonaj potencjalnych odbiorców Twojego przekazu reklamowego, że po zapisie na listę mailingową będą otrzymywać nie spam, lecz wartościowe treści dostosowane do ich zainteresowań. W odpowiedni sposób skonstruuj komunikat zachęcający, aby dołączyć do mailingu. Możesz m.in. obiecać, że maile będziesz wysyłać nie częściej, niż raz w tygodniu (lub raz na dwa tygodnie).
🧡 Obszerna baza kontaktów mailowych to marzenie każdego, kto chce promować swoją działalność przy pomocy e-mail marketingu. Często pojawia się jednak zagwozdka – jak pozyskać subskrybentów?
- Formularz zapisu do mailingu na stronie internetowej – to wciąż chyba najpopularniejszy sposób na zbudowanie solidnej bazy adresów e-mailowych. Aby formularz okazał się skuteczny, musi być widoczny. Warto też coś zaoferować klientowi, np. 10% rabatu na pierwsze zakupy w sklepie internetowym lub darmowy e-book z ciekawymi poradami.
- Media społecznościowe – możesz wykorzystać firmowy kanał w mediach społecznościowych nie tylko do utrzymywania relacji z obecnymi klientami, promowania konkretnych produktów czy kreowania wizerunku firmy, lecz także do pozyskania od użytkowników ich adresów e-mailowych. Możesz np. od czasu do czasu w poście edukacyjnym opublikowanym na FB wspomnieć, że więcej informacji znajdzie się w mailingu lub też w poście promującym konkretny produkt poinformuj, że na subskrybentów mailingu czeka 10% zniżki.
- Konkursy – gdy organizujesz konkurs dla obecnych lub nowych klientów, możesz w jednym z punktów regulaminów zawrzeć zapis informujący, że do zabawy konkursowej zostaną dopuszczone wyłącznie te osoby, które zapiszą się na listę mailingową. Czy taki sposób okaże się skuteczny? W dużej mierze zależy to od tego, jak bardzo atrakcyjne nagrody będą czekały na zwycięzców konkursu.
Tworzenie rozbudowanej bazy kontaktów to zadanie czasochłonne. Jednak gra jest warta przysłowiowej świeczki. Pamiętaj, że newslettery to skuteczny kanał marketingowy. Czas i wysiłek, który zainwestujesz w zbieranie adresów do listy mailingowej, zaowocuje w przyszłości większą liczbą zapytań ofertowych!
Mailowy kontakt z klientem może dotyczyć wielu kwestii i w zależności od tego, jaki cel chcemy osiągnąć, musimy wystosować określoną wiadomość. Oto kilka przykładowych celów tworzenia mailingu:
- poinformowanie o nowym adresie witryny, nowej placówce,
- pozyskanie nowych klientów,
- budowanie i pielęgnowanie relacji z klientem,
- promowanie nowego produktu, który dodajesz do swojej oferty.
Kategoryzacja potrzeb klientów ułatwi skuteczne pisanie treści mailingu i newslettera. Konkretna reakcja odbiorcy pozwoli stworzyć strategię marketingową, która odbije się na jego poziomie zadowolenia. Najbardziej znane strategie to Drip Marketing oraz Lead Nurturing.
W tym miejscu należy wspomnieć o dwóch podstawowych strategiach marketingowych, dzięki którym można zamienić kontakt z bazy mailingowej w zadowolonego klienta. W grupie kontaktów, jakie uzyskaliśmy, znajduje się grupa leadów, czyli osób, które mogą być zainteresowane naszą ofertą. Aby móc wyodrębnić te osoby, należy zbudować odpowiednią relację i przekonać je do zakupu.
Drip Marketing polega na wysyłaniu w określonych odstępach czasu treści mailingowych i newsletterów do leadów. Celem takiego działania jest zbudowanie zainteresowania odbiorcy. Druga metoda, czyli Lead Nurturing, polega na wysyłaniu treści mailingowych i jednoczesnym analizowaniu reakcji odbiorcy. Podejmowanie działań na podstawie jego reakcji skutkuje przesunięciem leada w dół lejka sprzedażowego.
Jak działa skuteczny mail sprzedażowy?
Dobrze napisana wiadomość ma za zadanie:
- Zainteresować odbiorcę, co prowadzi do odczytania wiadomości.
Na tym etapie należy dobrze przemyśleć treść nagłówka, gdyż od niego zależeć będzie to, czy wiadomość zostanie odczytana, czy natychmiast wyląduje w koszu. Temat w krótki i klarowny sposób ma określać treść całej wiadomości, a jednocześnie ma być ciekawy i intrygujący.
- Poinformować odbiorcę o korzyściach wynikających z zainteresowania się propozycją
Punkt ten dotyczy już treści mailingu. Następuje tu przedstawienie czytelnikowi argumentów stanowiących o korzyściach przeczytania całej treści wiadomości.
- Wskazać, co dalej.
Nakłonienie odbiorcy do sprawdzenia oferty i skierowanie go we właściwym kierunku. Takie zadanie ma komunikat Call To Action. Przykładowo, jeśli mailing dotyczy nowego odkurzacza z nowego katalogu, wskazaniem kierunku będzie tu adres naszego sklepu internetowego.
Wiemy już, jak skutecznie porozumiewać się z leadami za pomocą mailingu, dobrze znamy nasze cele i dysponujemy pokaźną grupę odbiorców. Co dalej? Jak przykuć uwagę odbiorcy i skłonić go do zainteresowania się naszą wiadomością? Znów rozłożymy na czynniki pierwsze nasz mailing.
1. Pierwsze wrażenie – zainteresuj
Chcąc zainteresować odbiorcę, musimy dopracować temat wiadomości oraz zastanowić się nad nazwą nadawcy. To jedyne elementy, które zobaczy użytkownik skrzynki pocztowej i to ich zadaniem jest zwrócenie uwagi czytelnika. Wspomniany wcześniej chwytliwy i konkretny temat oraz przemyślana nazwa nadawcy przesądzają o powodzeniu całej akcji. Imię i nazwisko reprezentanta przedsiębiorstwa w polu nadawcy często okaże się lepszym pomysłem niż legitymowanie się samą – często fikuśną – nazwą firmy, która tworzy dystans i zdecydowanie nie zachęca do interakcji.
2. Otwarcie wiadomości – przekonaj
Zainteresowaliśmy odbiorcę. Co teraz? W tym momencie oczom czytelnika ukazuje się właściwa treść maila – to, co chcemy mu przekazać. Jak go zainteresować i skłonić do wykonania żądanej interakcji? Cóż, należy zadbać o to, aby treść mailingu nie zanudziła czytelnika. Ma ona być równie ciekawa i konkretna, co temat wiadomości. Poza tym mail ma tworzyć integralną całość oraz nieść ze sobą jasny i oczywisty komunikat.
Niedopuszczalne jest stworzenie chwytliwego tematu, który skłoni odbiorcę do otwarcia wiadomości, a jednocześnie nie będzie miał za wiele wspólnego z treścią komunikatu. W taki sposób szybko stracimy zaufanie odbiorców. Treść wiadomości ma być nakierowana na osobę, która go czyta. Klient musi być w centrum uwagi. Widzimy więc, w jakim celu tworzymy na starcie grupy zainteresowania odbiorców: by treść wiadomości stała się bardziej osobista oraz by stworzyć i pielęgnować relację z klientem. Efektem tak ciężkiej pracy będzie zaufanie, jakim obdarzy nas odbiorca. Warto to wykorzystać.
3. CTA – skłoń do działania
Zainteresowanie odbiorcy nie zmniejszyło się po otwarciu wiadomości i wzrasta w miarę czytania treści maila? Świetnie. Na czym skupić się teraz? Niestety, nawet jeśli włożyliśmy ogrom pracy w treść mailingu, jednak nie skłoniliśmy czytelnika do wykonania żądanej akcji, to daremny nasz trud.
Ciekawym rozwiązaniem podtrzymującym uwagę odbiorcy są intrygujące i atrakcyjne wizualnie grafiki umieszczone w treści wiadomości. Dobrym pomysłem jest również przekonanie czytelnika, że może coś stracić, gdy nie wykona danej interakcji. Co może stracić? Rabat, czasowo ograniczoną promocję, możliwość zakupu produktu z limitowanej edycji.
Podsumowując, sposobem na skłonienie do działania odbiorcy wiadomości może być obiecanie korzyści lub ochrona przed jej stratą. Zgodzicie się zapewne, że „Wypróbuj za darmo” lub „Odbierz swój rabat” brzmi lepiej niż „Kliknij tu”.
Chcesz tworzyć maile i newslettery, które podbiją serca czytelników i skłonią ich do konkretnej reakcji? To świetnie – warto stawiać przed sobą ambitne cele. Jednak kierunek ich realizacji powinny wyznaczać małe kroki. Jeśli odbiorca nie przeczyta Twojego maila, to ani nie pozyskasz nowego klienta, ani nie wzmocnisz zaufania do marki, ani tym bardziej nie zwiększysz sprzedaży. Jak pisać maile, które odbiorcy będą chcieli czytać?
Nie pisz długich wywodów – nikt tego nie przeczyta
Każdego dnia na Twojej skrzynce mailowej ląduje przynajmniej kilkanaście (o ile masz szczęście!) maili o charakterze promocyjnym. Nawet jeśli chwytliwy nagłówek sprawi, że otworzysz wiadomość, to szybko ją zamkniesz, gdy Twoim oczom ukaże się treść długa niczym narodowy poemat.
Takie maile czyta się przeważnie podczas przerwy w pracy, podróżując autobusem, czy czekając w kolejce do lekarza. Ich lektura powinna być lekka i przyjemna. Morze tekstu, już na wstępie zniechęci czytelnika.
Pamiętaj przy tym, że mail nie może być ani za krótki (nie zawrzesz w nim wówczas wszystkich niezbędnych informacji), ani za długi (by nie zniechęcił do czytania). Optymalna długość wiadomości wysyłanej do klientów powinna być oczywiście dostosowana do jej charakteru, jednak optymalna ilość znaków przeważnie zamyka się w przedziale 1 000 – 1 500 zzs.
Dostosuj język przekazu do grupy docelowej
Jak już wiesz, ekstrakcja grupy docelowej to niezwykle istotny element tworzenia skutecznego mailingu. Szczegółowo określając, do jakiej grupy będziesz kierować przekaz reklamowy, będziesz w stanie uwzględnić też to, jaką formę powinny przyjąć przesyłane komunikaty. Zgodzisz się przecież, że innego języka warto użyć, promując wśród młodzieży trasę koncertową popularnego zespołu, a w inny sposób przekażesz komunikat sprzedażowy, gdy odbiorcą będą dyrektorzy średniego szczebla z sektora biznesowego.
Są też uniwersalne zasady pisania maili, po które warto sięgnąć niezależnie od rodzaju grupy docelowej. Komunikaty w mailingu i newsletterach powinny być proste (nie prostackie!) i łatwo przyswajalne przez czytelnika. Odbiorca nie ma czasu zastanawiać się nad tym, co chciałeś zawrzeć w skomplikowanym przekazie reklamowym. Albo sięgniesz po przejrzyste treści, w których za rękę poprowadzisz czytelnika do określonej reakcji, albo zapomnij o tym, że pozyskany lead przekujesz w konkretny zysk.
Reasumując – pisanie maili, a przede wszystkim pisanie skutecznych maili to zadanie wymagające sporego zaangażowania. Każdy, nawet najmniejszy szczegół, ma znaczenie i decyduje o powodzeniu całej akcji. Zapraszamy Cię do skorzystania z naszych usług. Oferujmy Ci tworzenie newsletterów wysokiej jakości, które leadów zamienią w zadowolonych klientów.